Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Jeziora > Zapora w Wapienicy

Zapora w Wapienicy

Zapora im. Ignacego Mościckiego (betonowo–ziemna) została zbudowana w latach 1929-32 na rzece Wapienica oraz potoku Barbara w miejscowości Wapienica (dzielnicy Bielska-Białej). Zbiornik powstały przez spiętrzenie wody nosi nazwę jezioro Wielka Łąka.
Zbiornik otoczony jest z każdej strony wzniesieniami Beskidu Śląskiego. Po stronie północnej i zachodniej znajduje się: Palenica, Wysoka i Przykra, a od południa i wschodu - góry: Stołów i Szyndzielnia.


Zdjęcia

Projekt budowy zapory w Wapienicy istniał od 1911 r., a wysunięto go w trakcie prób rozwiązania problemu zaopatrzenia w wodę szybko rozwijającego się Bielska. Dopiero jednak w 1929 r. rada miejska Bielska zdecydowała się na powierzenie budowy zapory katowickiemu oddziałowi firmy "Dycherhoff und Widman z Drezna. Koszt budowy zapory, oddanej do eksploatacji 26 czerwca 1932 r. i nazwanej "Zaporą im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, wyniósł 13 mln ówczesnych złotych, co stanowiło równowartość blisko 2,6 mln dolarów. Warto dodać, iż w swoim czasie Zapora Wapienicka była jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Długość zapory, wykonanej w postaci prostej, betonowej tamy, wynosi 309 m. Podwyższenie korony zapory w 1944 r. o 1 m, do obecnej wysokości 23 m, spowodowało wzrost pojemności zbiornika o ponad 100 tys m³. Aktualnie zbiornik, położony na wysokości 478 m n.p.m., posiada powierzchnię 24 ha, głębokość maksymalną 22 m i pojemność ok. 1,3 mln m³. Ze względu na przeznaczenie zbiornika (pobór wody do celów konsumpcyjnych), jego brzegi są niedostępne dla ludności (zbiornik objęty jest bezpośrednią strefą ochrony sanitarnej), zaś zlewnie potoków: Wapienica, Barbara i Żydowskiego stanowią ścisłą strefę ochronną.

Woda w zbiorniku pod względem fizyko-chemicznym jak i bakteriologicznym odpowiada normom dla wód o I klasie czystości. Stan taki utrzymuje się od roku 1993 roku. Nie prowadzi się tu w żadnej formie gospodarki rybackiej oraz obowiązuje zakaz uprawiania sportów wodnych. Znajdują się tu także stacje filtrów, które oczyszczają wodę dla celów komunalnych.

 

  • długość tamy - 309 m
  • wysokość tamy - 23 m
  • powierzchnia lustra wody - 24 ha
  • objętość - 1,3 mln m³ wody
  • powierzchnia zlewni - 10,76 km²
bladzmiana

Komentarze

Stausee
Data: 2009-11-14 Autor: nie zarejestrowany ~Alois Kewmsa, Braunschweig
Der Stausee im Luisental Lobnitz

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
zapora w Wapienicy, Bielsko-Biała, zapora im. Ignacego Mościckiego, jezioro Wielka Łąka, Wielka Łąka, Beskid Śląski Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.023 s