Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Schroniska > Wisła > Schronisko Soszów

Schronisko Soszów

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Soszowska 10
Wisła 43-460
Telefon: (33) 855 30 46
Fax: 033 8558516

Opis:

Informacje ogólne

Schronisko znajduje się na wysokości 792 m n.p.m.; dysponuje 30 miejscami noclegowymi w pokojach 2-4 osobowych.


Oferta schroniska


- sala z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych
- boisko do gier i zajęć sportowych
- wypożyczalnią rowerów górskich
- możliwość jazdy konnej
- wyciągi narciarskie
- nartostrada

Historia

W 1932 roku, w siodle pomiędzy Wielkim i Małym Soszowem, po stronie polskiej, zaledwie kilka metrów od granicy, powstało nowe, prywatne schronisko. Budynek posiadający 40 miejsc noclegowych, został wybudowany przez Pawła Poloka. Później schronisko prowadziła córka Poloka, Anna wraz z mężem Janem Gajdzicą.

Na początku drugiej wojny światowej, Gajdzicę wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec, z których powrócił w 1941 roku. Niestety w 1944 roku musiał ponownie opuścić Soszów - tym razem powołano go do niemieckiej armii. Po dezercji, powrócił do domu i ukrywał się do końca wojny. Nieobecność gospodarza w schronisku wykorzystał zabrzański Beskiden-Verein.
Na Annie, prowadzącej w tym czasie schronisko, Niemcy wymusili dzierżawę obiektu. Próbowali także przejąć schronisko i pozbyć się z niego dotychczasowych właścicieli, lecz ich starania nie powiodły się.

Po wojnie, schronisko zostało poważnie rozbudowane. W 1947 roku utworzono w nim stację turystyczną Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Cieszynie.
Była to pierwsza stacja turystyczna tego Oddziału, dysponująca 16 miejscami noclegowymi na łóżkach. W 1979 roku schronisko kupili Maria i Paweł Murzyn.
Państwo Murzynowie prowadzą schronisko z powodzeniem do dnia dzisiejszego.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat, budynek przechodził wiele remontów i modernizacji. Aktualnie, zaplecze noclegowe stanowi 30 miejsc w pokojach 2-4 osobowych. Schronisko prowadzi pełne wyżywienie. Obok znajduje się budynek gospodarczy.

Dojście

  • dworzec PKP Wisła-Uzdrowisko - Soszów (szlak niebieski; 1 godzina 15 minut)
  • Czantoria - Soszów (szlak czerwony; 2godziny)
  • Stożek - Soszów (szlak czerwony; 1 godzina 30 minut)

Mapa:


bladzmiana

Komentarze

wycieczka
Data: 2010-04-13 Autor: nie zarejestrowany ~Magdalena Sokołowska
Witam!:) chciałam spytać w jakiej cenie są u Państwa noclegi? Byłabym zainteresowana wynajęciem miejsca dla ok.10 osób tj.wycieczka studentów w jednym z pierwszym weekendów maja, prawdopodobnie na 2 noce z wyrazami szacunku
Rezerwacje
Data: 2010-04-26 Autor: nie zarejestrowany ~Iga Prochowska
Witam! Proszę wysyłać zapytania bezpośrednio ze strony soszow.wisla.pl lub na maila soszow@wisla.pl
Piekło
Data: 2010-10-22 Autor: nie zarejestrowany ~sick
Uciekajcie jak najdalej, nawet wstąpienie na herbatę pozostawia niemiłe wrażenia, ja miałem tą nieprzyjemność spędzić tam noc w październiku, o 21:00 wyłączono mi grzejnik, już na wstępie czułem że jestem tam niemile widziany, mogłem przejść jeszcze godzinkę do następnego schroniska, mróz w pokojach i we właścicielach. Rano trzeba się trochę namęczyć żeby opuścić schronisko, nasz dowód jest zatrzymany, nasze buty zamknięte na klucz (ja przemyciłem do pokoju:)) poza tym musimy czekać aż właściciele postanowią wstać, udało mi się uciec ok 7:40 nie pijąc tam nawet herbaty. Goście niemile widziani.
rezerwacja
Data: 2011-01-31 Autor: nie zarejestrowany ~Mariola
Prosze o podanie cen za pokoje oraz czy sa wolne terminy od 03.03. do 5.03.2011r. dla 7 osob czyli dwie doby,pokoje 2-osobowe.dziekuje
Dobre wiadomości ;)
Data: 2015-06-30 Autor: nie zarejestrowany ~Piotrek
Już od około 8 mies. Schronisko na Soszowie prowadzą nowi Gospodarze! Pani Dorota i Pan Andrzej prowadzą je z Sercem! ;) Warto odwiedzić profil "Schronisko na Soszowie" na Facebooku i zobaczyć jak wiele zmieniło się tam na lepsze! :D

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
schronisko Soszów, schroniska w Beskidzie Śląskim, Beskid Śląski, Soszów, Wisła, Schroniska, Schronisko „Soszów”, schronisko, Beskidy Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.113 s