Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Szczyty górskie > Wielka Racza

Wielka Racza

Wielka Racza (1236 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem grupy Wielkiej Raczy Beskidu Żywieckiego. Znajduje się na granicy polsko-słowackiej, z bezleśną platformą szczytową, skąd rozciąga się szeroka panorama głównie na góry słowackie, z charakterystyczną grupą Małej Fatry. Podanie głosi, że nazwa szczytu pochodzi od słowa "raczyć się", gdyż ponoć po zakończeniu sporów granicznych, władający Żywiecczyzną Komorowscy wraz ze swymi węgierskimi adwersarzami urządzili na granicznym wierzchołku wielką ucztę, w czasie ktorej obficie "raczono" się winem.


Od 1 lipca 1999 r., zgodnie z podpisaną ze stroną słowacką umową, na Wielkiej Raczy funkcjonuje turystyczne przejście graniczne dla ruchu pieszego i narciarskiego. Znajduje się tam też schronisko turystyczne PTTK. Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski położony na wysokości 639-1048 m n.p.m.

Szlaki piesze na Wielką Raczę:

  • czerwony ze Zwardonia przez Magurę - 4.45 godz.
  • żółty z Rycerki Kolonii - 2 godz.
  • czerwony z Przełęczy Przegibek - 3 godz.
  • zielony z Oszczadnicy przez chaty na Rači - 2.45 godz.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Wielka Racza, Beskid Żywiecki, schronisko PTTK na Wielkiej Raczy, schronisko na Wielkiej Raczy, schronisko Wielka Racza, Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.052 s