Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Poradnik górski > Ważne w górach

Ważne w górach

Podstawową rzeczą jaką powinniśmy zaplanować przed wyprawą górską jest ekwipunek – nawet na krótką wyprawę nie wolno nam wyruszyć bez żadnego zabezpieczenia, jednakże obciążenie nie może być także zbyt duże.
Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w mapy, które już przed rozpoczęciem wycieczki należy przestudiować. Poza tym może przydać nam się latarka ( z dodatkowymi bateriami), śpiwór lub koc jak również telefon, które w przypadku naszego zgubienia się, będą dodatkowym zabezpieczeniem oraz pomocą. Zarówno zimą jak i latem przyda nam się krem z filtrem, chroniący przed poparzeniem słonecznym.
Pakując cały ekwipunek najlepiej zabezpieczyć go jeszcze woreczkami foliowymi na wypadek przemoknięcia.

Żywność
Ilość i rodzaj prowiantu powinna być dobrana przez uczestników wycieczki indywidualnie. Jednakże zaleca się aby było to pełnowartościowe, zdrowe pożywienie, które nie psuje się zbyt szybko i może być przez jakiś czas przechowywane w plecaku.
Woda to jeden z podstawowych składników, które potrzebuje nasz organizm, dlatego lepiej zaopatrzyć się w odpowiednią ilość tego napoju, co oznacza, że powinniśmy przewidzieć dodatkowe zaopatrzenie w razie dłuższego pobytu.
Prowiant, który przygotowaliśmy sobie w domu należy zapakować w torebki foliowe, tzw. śniadaniowe, które chronią przed wilgocią. Wybierając się na dłuższą wyprawę powinniśmy dokładnie zaplanować ile pożywienia będzie nam potrzebne i racjonalnie je przygotować.
W plecaku prawdziwego turysty powinna znaleźć się woda lub, w chłodniejsze dni, termos z herbatą, a także kilka batonów lub czekolada, które będą zabezpieczeniem w razie zagubienia i oczekiwania na pomoc. Czekolada dostarcza dużo energii, a woda nie pozwoli nam na odwodnienie organizmu i pomoże nam na utrzymanie przy życiu.

Ubranie
Ubranie jakie zabierzemy ze sobą w góry to jedna z podstawowych rzeczy, o której powinniśmy zadbać. Ważne aby były to ubrania wykonane z tkanin naturalnych jak bawełniana koszulka czy wełniane skarpety. Dzięki temu zabezpieczymy się przed niepotrzebnym przemoknięciem lub też przepoceniem.
Jeśli organizujemy wyprawę w chłodniejsze dni lub też na duże wysokości dobrze zaopatrzyć się w kurtkę wykonaną z tkaniny chroniącej przed wiatrem, wilgocią oraz wychłodzeniem, zapewniającym odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz.
Organizując dłuższą wyprawę najlepiej zaopatrzyć się w dodatkową parę spodni, koszuli itp. Będą one dla nas dodatkową ochroną w przypadku rozerwania spodni czy też przepocenia koszulki.
Co bardzo ważne – chrońmy również głowę – zarówno przed słońcem jak i zimnem – w każdym przypadku jest to niezbędny element naszej, nawet krótkiej, wycieczki dający zabezpieczenie przed udarem (w przypadku słońca) lub też przeziębieniem.

Obuwie
Przede wszystkim buty powinny chronić stopę przed dostaniem się do środka wody. Dlatego też dobrze kupować jest obuwie ze skóry z dodatkiem membrany jak np. Gore-tex chroniącej je przed przemoknięciem. Najlepiej aby but był ponad kostkę, a jego wielkość zapewniała pomieszczenie naszej stopy oraz dwóch skarpet. Nie zapominajmy również, iż obuwie powinno być wygodne – nie decydujmy się w pośpiechu i bez rozwagi – czas poświęcony na zakup wykorzystajmy na sprawdzenie buta, kilkakrotne przejście się po sklepie i sprawdzenie czy obuwie dobrze leży na naszej nodze.
Uwaga!
Gdy jednak zdarzy nam się, iż do buta przedostanie się woda może uratować nas zwykły woreczek foliowy – owinąwszy w niego stopę zabezpieczymy sie przed wyziębieniem (pamiętajmy, iż najwięcej ciepła ucieka z organizmu właśnie przez stopy jak i głowę).

Apteczka
Apteczka to bardzo ważna część naszego ekwipunku, dlatego też powinniśmy przywiązać szczególna uwagę organizując jej skład. Pierwszą istotną rzeczą są bandaże, plastry oraz woda utleniona, gdyż w górach nietrudno o skaleczenie czy zadrapanie. Powinniśmy pamiętać także o przygotowaniu środków przeciwbólowych takich jak paracetamol czy scorbolamid, które działają przeciwbólowo, ale także przeciwgorączkowo.

Uwaga! Środki przeciwbólowe zażywamy tylko i wyłącznie w nagłych wypadkach, jak np. gorączka czy bardzo silny ból.

Dodatkowo w chłodne dni lepiej zaopatrzyć się w zestaw witamin, które ochronią nas przed przeziębieniem.Poza tym można ze sobą zabrać węgiel, który pomaga w przypadku zatruć pokarmowych, a także panthenol – maść lub spray, który stosuje się w przypadku oparzeń skóry.

Pamiętajmy! Żadnego lekarstwa czy tabletki nie stosujememy nie mając o niej dokładnej wiedzy, a także bez zgody osoby, której chcemy ją podać.

Kondycja fizyczna
Wybierając się na wycieczkę górską, nawet jednodniową, każdy turysta powinien mieć odpowiednie przygotowanie. Poza ekwipunkiem należy także zadbać o swoje zdrowie i kondycję psychiczną. Wyprawa ma być dla nas przyjemnością, a nie katorgą, dlatego kilka tygodni przed wyruszeniem zadbajmy o swoją kondycję chodząc na spacery, basen lub po prosty robiąc kilkuminutowe ćwiczenia w domu. Nie ma to być codzienny, ogromny wysiłek, ale co parę dni warto pomyśleć o chwili ruchu.
bladzmiana

Komentarze

dzięki za takie str...
Data: 2011-07-14 Autor: nie zarejestrowany ~wędrowca
słuchając waszych rad wiele razy udało mi się w górach wydostać się z niemiłych sytuacji jak przemarznięcie czy zgubienie się.
extra
Data: 2012-03-01 Autor: nie zarejestrowany ~kubuś puchatek
extra, extra dzięki siema
Dodatkowa podkoszulka bawełniana
Data: 2014-04-21 Autor: nie zarejestrowany ~Wentyl
Obowiązkową rzeczą jest zabranie dodatkowej suchej podkoszulki. Na pierwszym podejściu człowiek bardzo szybko się poci (zwłaszcza pod plecakiem). Warto wtedy zmienić podkoszulkę na suchą. Polecam!!!! Druga rzecz to ubieranie się na cebulkę aby można było dostosować ubranie do warunków.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
ekwipunek w góry, ważne w górach, obuwie w górach, Apteczka w górach, kondycja fizyczna w górach, wyżywienie w górach, przygotowanie przed wycieczką w góry, poradnik górski Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.735 s