Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Poradnik górski > Warunki pogodowe w Beskidach

Warunki pogodowe w Beskidach

Bardzo istotną kwestią w planowaniu wycieczki w górach jest uwzględnienie warunków m.in pogodowych.

Nawet w tak stosunkowo niewysokich górach jakim są Beskidy należy się liczyć z nagłymi zmianami pogody, a w szczególności temperetury, niespodziewanymi opadami deszczu śniegu czy też zmiennym wiatrem. Należy również pamiętać o niebezpieczeństwach spowodawanych przez ograniczenie widoczności przez mgłę, szczególnie w wyższych partiach gór.


Oto czynniki, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając się na wycieczkę w góry:

Wiatr
Silny wiatr powoduje, iż z naszego organizmu ucieka ciepło, a w dodatku tracimy równowagę. W związku z tym zastanówmy się zanim wybierzemy się na wycieczkę przy porywistym wietrze.

Mgła
Mgła powoduje, że zanika dobra widoczność, a co za tym idzie nasza orientacja w terenie pogarsza się. W takim momencie pod żadnym pozorem nie wolno oddzielać się od grupy, ale trzymać się razem i albo poczekać na rozrzedzenie mgły albo wrócenie się własnymi śladami do bezpiecznego miejsca.

Słońce
Również słońce może być niebezpieczeństwem w górach – zarówno w lecie jak i zimie, dlatego ważne jest abyśmy ochronili naszą skórą odpowiednimi filtrami przed poparzeniem, a w szczególności w lecie chronili również głowę, zakładając np. Chustkę, przed udarem.

Burza
Burza jest jednym z najgroźniejszych niebezpieczeństw w górach, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Przede wszystkim w czasie trwania burzy nie wolno stać w grupie, najlepiej abyśmy się rozproszyli i usiedli, jednakże bez opierania się o ściany skał czy drzew. Pamiętajmy również aby schować głęboko do plecaka wszystkie metalowe rzeczy, a także wyłączyć telefon.

Śnieg i zimno
Zawsze przed zdecydowaniem się na wycieczkę górską należy sprawdzić jakie panują warunki – przeważnie na stronach internetowych takie informacje są umieszczone. Gdy jednak będąc na wyprawie, dojdzie do wyziębienia organizmu należy pamiętać o kliku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim należy taką osobę dodatkowo zabezpieczyć przed ochłodzeniem, podać ciepły napój, który w żadnym wypadku nie może zawierać alkoholu, a także nie dopuścić, aby taka osoba zasnęła . Warto podkreślić jeszcze raz, iż wybierając się na górską wycieczkę, nawet w ciepłe dni lepiej mieć ze sobą dodatkowy ciepły sweter.

Wysokość
Przed górską wyprawą powinno dokonać się aklimatyzacji, dzięki czemu unikniemy niepożądanych zdarzeń jak np. obrzęku płuc (wraz ze wzrostem wysokości maleje ciśnienie atmosferyczne). Co również ważne starajmy sie pokonywać wysokość systematycznie i stopniowo co ułatwi nam przystosowanie się do panujących warunków. Osoby, które mają lęk wysokości nie powinny wędrować szlakami z dużą ekspozycją.

Planując wycieczkę w góry należy również uwzględnić porę roku:

Lato
Wiosna i lato to dla wielu wycieczkowiczów najlepsza pogoda na wyprawy górskie ze względu na przyjemniejszą pogodę oraz łatwiejsze warunki panujące na szlakach. Aby podróż była dla nas przyjemnością powinniśmy wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne oraz co bardzo ważne – chustkę lub czapeczkę na głowę, która ochroni nas przed udarem. Buty najlepiej aby były wygodne i zabezpieczały przed przedostaniem się do środka niepożądonaych obiektów – dlatego też wygodniej nam będzie przemiszczać się, nawet w upalne dni, w pełnym obuwiu niż sandałach.
Najlepiej ubrać się w koszulkę wykonaną z naturalnego materiału, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego przepocenia. Kurtkę najlepiej zabrać nawet przy słonecznej pogodzie – wysoko w górach pogoda może okazać się zupełnie inna od tej, która jest w mieście. Spodnie powinny również chronić nas przed przepoceniem, a także zapewniać odpowiedni dopływ powietrza, dlatego warto odiwedzić sklep z odzieżą sportową, zapewniającą wysoką jakość oferowanych ubrań.

Zima
Zima to szczególny okres, w którym powinniśmy zadbać o nasze przygotowanie do podróży. Głowa i stopy to dwa miejsca, z których ucieka największa ilość ciepła, dlatego powinniśmy o nie szczególnie zadbać. Najlepiej w zimne dni mieć ubrane dwie pary skarpet – a na głowie obowiązkowo czapkę. Tak jak w lecie, również w zimie najlepiej abyśmy wybierali ubrania zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegające przepoceniu. Pmiętajmy o tym, aby do placaka schować dodtakowy sweter lub koszulę w razie większego zimna. Także ręce należy zabezpieczyć rękawiczkami, a na szyi zawiązać szalik. Często w zimie przyadją nam się także okulray przeciwsłoneczne, gdyż słońe o tej porze roku i w wysokich partiach gór świeci bardzo mocno.

bladzmiana

Komentarze

wypowiedz
Data: 2009-04-21 Autor: nie zarejestrowany ~martynka 56
a dlaczego tu nie ma co trzeba zabrac na podroż
są informacje
Data: 2009-04-21 Autor: beskidia
Takie informacje są zawarte w dziale "Poradnik górski"
Okulary przeciwsłoneczne
Data: 2014-04-21 Autor: nie zarejestrowany ~wentyl
Okulary przeciwsłoneczne w twardym futerale. Obowiązkowo.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
warunki pogodowe w Beskidach, warunki pogodowe, w Beskidach, Beskidy, piesza wycieczka w góry, jak się przygotować do wycieczki w góry, pora roku a warunki w górach Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.051 s