Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Schroniska > Ujsoły > Schronisko Górskie PTTK Rysianka

Schronisko Górskie PTTK Rysianka

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Rysianka -
Ujsoły 34-371
Telefon: (33) 861 23 49
Telefon: (33) 861 43 16
Telefon: 503 037 979

Opis:

Informacje ogólne
Schronisko jest położone na wysokości 1290 m n.p.m. Oferuje 70 miejsc noclegowych w pokojach 0d 2 do 8- osobowych.

Oferta schroniska
-Sauna, natryski
-Bufet
-Sala telewizyjna
-Boisko
-Pole namiotowe
-Miejsce na ognisko
-Kameralne imprezy w Góralskiej Chacie dla max 50 osób - możliwość zamówienia kapeli
-Wyciąg narciarski, trasa o długości 500 m przygotowana ratrakiem
-Trasy do uprawiania narciarstwa biegowego
-Zimą dowóz bagaży i nart ze Złatnej Huty /k. Ujsoły
-wyciąg narciarski w Złatnej Hucie /k. Ujsoły

Historia
Pomiędzy 1933 a 1935 rokiem Gustaw Pustelnik rozpoczął budowę domu na wydzielonej i ogrodzonej przez siebie górnej części Hali Rysianki, której był jedynie współwłaścicielem. Nie posiadał też stosownego zezwolenia na budowę. Powyższe fakty stały się przyczyną konfliktu zarówno z pozostałymi współwłaścicielami hali, jak i władzami administracyjnymi, które w końcu nakazały prowadzącemu nielegalną inwestycję rozebranie budynku.

Również organizacja turystyczna Beskiden-Verein, która posiadała oddalone o 10 min marszu od budowy Pustelnika schronisko na Lipowskiej, podniosła protest przeciwko tej inwestycji, mając na uwadze przyszłą konkurencję. Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy z Krakowa zainteresowało się nieukończonym obiektem i postanowiło pomóc jego właścicielowi. To przesądziło o pozostawieniu budynku. TTN przeznaczyło fundusze na jego wykończenie i w 1937 roku otworzyło w domu Pustelnika swoje schronisko. Obiekt zyskał nazwę: „Schronisko Towarzystwa Tatrzańskiego Narciarzy – Lipowska”, a budynek pozostawał własnością Gustawa Pustelnika.

Obszerny, drewniany, piętrowy budynek schroniska posadowiony został na kamiennej podmurówce i posiadał 50 miejsc noclegowych. Usytuowany był w pięknym, widokowym miejscu. Przed wybuchem II wojny światowej schronisko cieszyło się powodzeniem wśród turystów i narciarzy. W czasie okupacji Pustelnik, trudniący się przed wojną szpiegostwem na rzecz Abwehry, miał poważanie wśród niemieckich władz okupacyjnych, prowadził więc dalej swoje schronisko, które w tym czasie zmieniło się w dom wypoczynkowy dla żołnierzy niemieckich. Organizowane tu były również wojskowe kursy narciarskie.

Duży ruch turystyczny doprowadził do tego, że właściciel rozbudował schronisko, a obok wzniósł następny budynek. Latem 1943 roku partyzanci przeprowadzili w schronisku akcje, podczas których zabrano broń, żywność, koce i ubrania. W późniejszym czasie obiekt obsadzony został przez wojsko niemieckie, które stacjonowało tu prawie do końca 1944 roku. Opuszczony pod koniec wojny budynek schroniska został poważnie zdewastowany. W tym stanie doczekał końca działań wojennych.
Historia schroniska wg Tomasza Biesika w książce p.t. „SCHRONISKA GÓRSKIE NA STAREJ POCZTÓWCEI FOTOGRAFII”.

Dojście
  • Sopotnia Wielka Kolonia – Hala Rysianka (szlak niebieski; 2 godziny)
  • Sopotnia Mała – Romanka – Hala Rysianka (szlak niebieski, potem żółty; 4 godziny)
  • Żabnica Skałka – Hala Rysianka (szlak zielony; 2 godziny)
  • Hala Boracza – Hala Lipowska – Hala Rysianka (szlak zielony; 2 godziny 15 minut)
  • Złatna – Hala rysianka (szlak niebieski; 3 godziny 50 minut)
  • Złatna (schronisko Gawra) – Hala Rysianka (szlak czarny; 1 godzina 30 minut)
  • Trzy Kopce – Hala Rysianka (szlak czerwony; 40

Mapa:


bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Schronisko Górskie PTTK Rysianka, schroniska PTTK, schroniska w Beskidzie Żywieckim, Beskid Żywiecki, Rysianka, schroniska, schronisko, Ujsoły, Beskidy Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.019 s