Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Szczyty górskie > Szyndzielnia

Szyndzielnia

Szyndzielnia to szczyt Beskidu Śląskiego, północne ramię Klimczoka o wysokości 1026 m. n.p.m. Usytuowana jest pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Szczyt porastają lasy bukowe z domieszką drzew iglastych - świerków i jodeł. Na stoku tzw. Małego Gronia znajduje się stanowisko modrzewi.
Szyndzielnia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.
Pod szczytem, na wysokości 1001 m n.p.m, znajduje się duże schronisko turystyczne wybudowane w roku 1897 przez organizację Beskidenverein. Jest to pierwsze schronisko w Beskidzie Śląskim i polskich Beskidach, rozbudowane w latach 1954-1957. Obok schroniska znajduje się niewielki ogród botaniczny oraz węzeł szlaków pieszych, którymi dotrzeć można m.in. do: Wapienicy, Olszówki, Bystrej, Szczyrku, Brennej, Jaworza oraz na Klimczok, Błatnią, Kozią Górę. Od roku 1953 pod szczyt dociera kolej gondolowa - gruntownie zmodernizowana w latach 1994-1995.
Sama kopuła szczytowa, w większości zalesiona, z niewielkimi polanami pokrytymi drogami i wyciągami narciarskimi, gdzie w sezonie czy w pogodny weekend można spotkać tłumy ludzi, maszerujących od górnej stacji kolejki do pobliskiego schroniska.

Zdjęcia

Szyndzielnia dawniej była nazywana również Szędzielnią; z niemieckiego Kamitzerplatte - od nazwy niemieckiej leżącej o podnóża góry Kamienicy (spotykane również Kamnitzerplatte).

Szlaki prowadzące na Szyndzielnię:

  • czerwony z Cygańskiego Lasu (dawniej zwanego Parkiem Ludowym) w Bielsku - Białej przez Dębowiec - 2,5 godz.
  • żółty z Bielska-Białej przez Kozią Górę - 2,5 godz.
  • żółty z Olszówki Górnej przez Dębowiec - 2 godz.
Kolej linowa na Szyndzielnię rozpoczęła pracę w grudniu 1953 r. Jest to pierwsza powojenna kolej linowa w Polsce, druga ogółem (po kolei na Kasprowy Wierch). Kolej na Szyndzielnię jest koleją nowego typu - dwulinowa, okrężna, systemu Girak. Austriacka firma "Bruder Girak" opracowała dokumentację, dostarczyła podpory wraz z osprzętem, kompletne urządzenia mechaniczne i elektryczne, tabor i liny oraz objęła kierownictwo nad całością inwestycji. Całość montażu prowadził zespół techniczny przy krakowskim Zarządzie Inwestycji Kolejowych. Projektantem budynków była inż. arch. K. Różyska, a wykonawcą całości robót - Bielskie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane. Zimą 1994-95 kolej poddano gruntownej modarnizacji, także przez firmę "Bruder Girak". Jest obecnie jedną z dwóch (druga to kolej na Jaworzynę Krynicką) najnowocześniejszych kolei tego typu w Polsce.

Dane techniczne kolei:
  • długość trasy - 1846 m
  • różnica wysokości - 449,13 m
  • średnica liny - 38 mm
  • czas jazdy - 6,05 min
  • wysokość położenia stacji dolnej - 509,72 m n.p.m.
  • wysokość położenia stacji górnej - 958,85 m n.p.m.
  • prędkość jazdy - do 5 m/s
  • zdolność przewozowa - do 850 osób na godzinę
  • wagony - 36 szt., każdy o pojemności 6 osób
  • moc silnika napędowego - 290 kW
  • moc silnika pomocniczego - 130 kW

Stare pocztówki lub zdjęcia



bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Szyndzielnia, Beskid Śląski, Bielsko-Biała, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, schronisko na Szyndzielni, schronisko PTTK na Szyndzielni, schronisko Szyndzielnia, kolej gondolowa, ogród botaniczny, kolej linowa, szlaki na Szyndzielnię, dojście na Szyndzielnię Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.037 s