Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Schroniska > Szczyrk > Schronisko PTTK Skrzyczne

Schronisko PTTK Skrzyczne

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Skrzyczne -
Szczyrk 43-370
Telefon: (33) 817 85 88

Zdjęcia:

Opis:

Informacje ogólne
Schronisko położone jest na wysokości 1257 m n.p.m. Oferuje nocleg w 4 pokojach 2-osobowych, 1 pokoju 4-osobowym, 1 pokoju 6-osobowym i 2 pokojach 8-osobowych.

Znakowane połączenia z okolicznymi schroniskami PTTK:
do schroniska na Baraniej Górze za znakami zielonymi głównym grzbietem przez Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę i szczyt Baraniej Góry - 4,5 godz.
do Domu Turysty PTTK w Szczyrku zejście za znakami koloru zielonego lub niebieskiego - 1,5 godz.
do schroniska na Klimczoku zejście do Szczyrku za znakami niebieskimi 1,5 godz. skąd dalej także za znakami niebieskimi przez Górkę i Podmagurskie 1,5-2 godz. , razem - 3,5 godz.

Oferta schroniska:
- sklepik z pamiątkami i sprzętem sportowym
- bufet
- basen
- obszerny taras z ławkami i stolikami
- zielone szkoły
- obozy pobytowe
- obozy wędrowne
- kolonie
- imprezy Sylwestrowe

Na Polanie Szczytowej:
- wyciąg talerzykowy
- strzelnica sportowa (wiatrówka, pistolet śrutowy, łuki)
- ścianka wspinaczkowa
- boiska do siatkówki, koszykówki
- krąg ogniskowy (możliwość pieczenia kiełbasy, grillowania)
- na Skrzycznem przebiega słynna i najtrudniejszej w Polsce trasa zjazdowa FIS
- dwuodcinkowy wyciąg krzesełkowy ze Szczyrku na Skrzyczne
- malowniczo położone domy góralskie na stokach Skrzycznego
- w okolicy znajduje się kilka jaskiń: Jaskinia Pajęcza (40 m długości), Jaskinia w Skrzycznem I, Jaskinia w Skrzycznem II, Jaskinia w Skrzycznem III, Jaskinia w Skrzycznem IV i Jaskinia w Skrzycznem V. Do osobliwości tych grot zaliczyć należy bogatą faunę pajęczaków, występujących szczególnie w Jaskini w Skrzycznem II.

Historia

Historia schroniska na Skrzycznem sięga początku lat 30-tych. Wtedy to, Rudolf Urbanke zakupił od mieszkańców Lipowej parcelę na szczytowej polanie Skrzycznego i w roku 1933 wybudował na niej prywatne schronisko. Piętrowy, drewniany budynek posiadał przed wojną 30 miejsc noclegowych. Nie pasował on jednak do otoczenia, szpecił wręcz otaczający go, przepiękny, górski krajobraz, a w szczególności, znajdujący się nie opodal szczyt Skrzycznego.
W „Wierchach" z 1934 roku czytamy:
"Wśród niefortunnych budowli, które powstaje w różnych punktach Beskidów Zachodnich, oszpecając przyrodę, jedno z poczesnych miejsc należy przyznać schronisku prywatnemu na Skrzycznem (1250 m) w okolicy Bielska. We wspaniałym punkcie widokowym, na eksponowanem miejscu zbudowano tu koszarowy dom, kłócący się z otoczeniem i wyrywający się z niego brzydką pudłowatą plamą."
Wywołało to oburzenie wśród działaczy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i z czasem doprowadziło do wytoczenia przez władze PTT procesu Rudolfowi Urbanke o naruszenie zasad ochrony środowiska.
Prawdopodobnie w drugiej połowie lat 30-tych Urbanke przystąpił do poważnej rozbudowy swojego schroniska.


Po wybuchu drugiej wojny światowej i wkroczeniu okupanta do Szczyrku, właściciel schroniska prowadził jeszcze prace wykończeniowe. W czasie wojny, szczególnie zimą, schronisko cieszyło się dużym powodzeniem, a poprowadzona ze Skrzycznego nartostrada, rozpoczynająca się nie opodal schroniska, zwiększyła jeszcze jego popularność. W 1944 roku, Urbanke, będący volksdeutschem, został powołany do armii niemieckiej i pozostawił schronisko pod opieką żony Margarety.


Schronisko przetrwało wojnę, ale jego budynek został w poważnym stopniu zniszczony, a mienie rozkradzione. Tomasz Mianowski pisze w swojej książce, że na Skrzycznem pozostał tylko szkielet budynku.
W 1946 roku, schronisko, które uznano za mienie opuszczone, zostało przejęte przez Oddział Bielsko-Biała Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Aby doprowadzić obiekt do stanu używalności, niezbędny był remont kapitalny oraz wyposażenie budynku w nowe sprzęty i urządzenia. Wiązało się to z dużymi kosztami, na które Oddziału nie było stać. Następnym problemem było znalezienie dla schroniska stałego dozorcy. Ponieważ poszukiwania nie przyniosły efektów, schronisko stało puste jeszcze przez cały rok 1946.
Dopiero w 1947 roku, obiekt został przejęty przez Oddział Górnośląski PTT, który przeprowadził remont. W jego wyniku, w schronisku powstał bufet turystyczny, przyjemna, stylowa jadalnia oraz sala noclegowa. Po remoncie schronisko uroczyście otwarto w czerwcu 1950 roku.


W późniejszym okresie, już pod opieką delegatury Zarządu Urządzeń Turystycznych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Bielsku-Białej, przeprowadzono w schronisku dalsze modernizacje. Niestety nie przyniosły one oczekiwanego podwyższenia standardu oraz poprawy wyglądu budynku. Duże zmiany w życiu schroniska przyniosły lata 1958-59, kiedy to wybudowano wyciąg krzesełkowy ze Szczyrku na Skrzyczne. Ruch w schronisku wzrósł nieporównywalnie do lat poprzednich, a ono samo pomimo nieciekawego wyglądu zaczęło cieszyć się coraz większą popularnością, zarówno latem, jak i zimą.


W latach 80-tych obiekt ten posiadał 44 miejsca noclegowe. Jesienią 1998 roku przystąpiono do remontu generalnego i modernizacji schroniska. Budynek został pokryty nowym, spadzistym dachem, dodatkowo uzyskano użytkowe poddasze. Poszerzono parter, a od strony wejścia dobudowano zadaszenie. Pomimo ciągle trwających prac remontowych i wykończeniowych, budynek już zyskał znacznie na uroku. W wyniku remontu, powiększy się baza noclegowa, a standard świadczonych usług wzrośnie.

Dojście

  • Barania Góra – Skrzyczne (szlak zielony; 3 godziny 30 minut)
  • Szczyrk Centrum – Zapalnica – Skrzyczne (szlak zielony; 3 godziny)
  • Szczyrk Centrum – Jaworzyna – Skrzyczne (szlak niebieski; 2 godziny 50 minut)
  • wyciągiem krzesełkowym

Mapa:


bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Skrzyczne, Szczyrk, schroniska PTTK, schroniska w Beskidzie Śląskim, schronisko Skrzyczne, Schroniska, Schronisko PTTK Skrzyczne, schronisko, Skrzyczne, Beskidy Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.017 s