Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Schroniska > Międzybrodzie Bialskie > Schronisko „Chrobacza Łąka" Dom Turystyczno-Rekolekcyjny

Schronisko „Chrobacza Łąka" Dom Turystyczno-Rekolekcyjny

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Żarnówka 190/II
Międzybrodzie Bialskie 34-312
Telefon: -

Opis:

Przez długie lata funkcjonowała tu stacja turystyczna PTTK, a obecnie działa prywatne schronisko prowadzone przez księży aż z Warszawy. Często nocują tu grupy oazowe, wycieczki parafialne itp.

Co to poprawności pisowni nazwy szczytu przyjmuję się 2 teorie. Według starych map i opracowań nazwę szczytu powinno pisać się przez H, a nie jak w oficjalnej nazwie schroniska przez CH.

Schronisko na Hrobaczej Łące Na podszczytowej polanie Hrobaczej Łąki, na zakupionym przez siebie gruncie, rodzeństwo Zofia, Michalina i Jan Dorzak przystąpiło do budowy domu, który miał stać się schroniskiem turystycznym. Budowę parterowego, drewnianego budynku, na kamiennej podmurówce ukończono najprawdopodobniej w połowie lat 30-tych. Stoi on do dziś poniżej grzbietu góry, na prawo od czerwonego szlaku, prowadzącego z Groniczek przez przełęcz „u Panienki” i Hrobaczą Łąkę do Porąbki.
W prywatnym schronisku Dorzaków na Hrobaczej Łące niemiecka organizacja turystyczna Beskiden-Verein urządziła swoją stację turystyczną, która funkcjonowała jeszcze w czasie drugiej wojny światowej.
Gdy nadeszła wojna, Jan Dorzak podpisał volkslistę. W 1942 roku został powołany do wojska niemieckiego. W styczniu 1944 roku zginął na fron-cie wschodnim pod Witebskiem. Po wyjeździe brata, schroniskiem na Hroba-czej Łące zajęły się jego siostry, Zofia i Michalina. W schronisku, panie ukrywały i wychowały żydowskie dziecko. Również radziecki spadochroniarz, który złamał nogę, znalazł tam schronienie. Ponadto, w czasie wojny w schronisku zostały ukryte obrazy Kossaka. Po zakończeniu wojny, obrazy przekazano władzom polskim.
Po wojnie w schronisku działała stacja turystyczna Oddziału Bielsko-Biała Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego,a później Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W tym czasie schronisko dysponowało 15 miejscami noclegowymi.
W 1973 roku dotychczasowe właścicielki sprzedały schronisko Rudolfowi Baścikowi. Nowy właściciel, będący członkiem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Postęp” Stara Wieś, prowadził schronisko razem ze Spółdzielnią.Podczas swojej działalności, pan Baścik rozbudował budynek i przeprowadził w nim kilka remontów i adaptacji. 21 marca 1991 roku, właściciel przekazał schronisko nieodpłatnie Fundacji S.O.S. Obrony Poczętego Życia z Warszawy. Nazwa obiektu została przemianowana na Dom Turystyczno-Rekolekcyjny „Chrobacza Łąka”. Dom prowadzony jest przez księdza Ryszarda Halwę.
W latach 1997-98 jedna z werand została przebudowana na kaplicę. Obecny Dom Turystyczno-Rekolekcyjny posiada 35 łóżek i stanowi miejsce wypoczynku młodzieży. Od strony Międzybrodzia prowadzi do budynku asfaltowa droga. Ruch turystyczny jest tu jednak mniejszy niż w innych częściach Beskidu Małego, jedynie latem i jesienią amatorzy grzybów i jagód odwiedzają częściej okolice Hrobaczej Łąki. Turyści, którzy zawędrują do schroniska, mogą skorzystać ze świetlicy, aby odpocząć i spożyć posiłek, mogą także skorzystać z noclegu.

Mapa:


bladzmiana

Komentarze

noclegi
Data: 2010-03-30 Autor: nie zarejestrowany ~Barbara Stęchły
Witam, Chciałam uzyskać informacje na temat rezerwacji dla grupy liczącej ok. 10-15 osób (studenci). Ile wynoszą koszty na 24h oraz czy są jakieś zniżki? Wyjazd planujemy w połowie kwietnia. Barbara Stęchły
informacja
Data: 2010-05-17 Autor: nie zarejestrowany ~
Witam,jestem klerykiem seminarium ze Śląska. Chcę zorganizować trzydniowe rekolekcje dla młodzieży KSM-u. Chciałam uzyskać informacje na temat rezerwacji dla grupy liczącej ok. 15 osób (studenci). Ile wynoszą koszty na 24h oraz czy są jakieś zniżki? Wyjazd planujemy od 18-20 czerwca.
Rekolekcje
Data: 2010-10-26 Autor: nie zarejestrowany ~X. Grzegorz
Szczęść Boże. mam pytanie o mozliwośc zorganizowania rekolekcji w waszym domu. Jak wyglada sprawa kuchni i gotowania? Czy trzeba mic własna kucharkę czy jest ktos na miejscu. Jaki jest koszt za dobę. ewentualnie z jedzenie i nez jedzenia. Byłyby to rekolekcje oazowe a wiec trwałyby 16 dni.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Schronisko „Chrobacza Łąka" Dom Turystyczno-Rekolekcyjny, Chrobacza Łąka, Hrobacza Łąka, Beskid Mały, schroniska w Beskidzie Małym, Beskidy, Międzybrodzie Bialskie, Beskidy Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.033 s