Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Schroniska > Krzyżowa > Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Hala Miziowa -
Krzyżowa 34 - 335
Telefon: (33) 488 72 54
Telefon: 784 706 484

Opis:

Informacje ogólne
W obiekcie znajduje się 90 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4, 5 i wieloosobowych, oraz apartamentach 2 i 4 osobowych

Oferta schroniska
- organizacja spotkań firmowych, konferencji czy szkoleń
- spotkania, imprezy, biesiady góralskie
- restauracja i jadalnia
- bar szybkiej obsługi
- dyżurka GOPR
- wyciągi narciarskie
- sala konferencyjna na 65 osób
Wyposażenie techniczne sali:
Bezprzewodowy Internet
Ekran (2x3m)
Flipchart
Rzutnik multimedialny
Nagłośnienie


Historia
Pierwsze plany budowy schroniska w okolicach Pilska powstały już w 1912. Wybuch I wojny światowej uniemożliwił zrealizowanie tych zamiarów. Dopiero w 1927 oddział babiogórski PTT przygotował projekt; budowa trwała 3 lata (były problemy natury finansowej i konieczne okazało się zaciągnięcie pożyczki) i 20 lipca 1930 uroczyście otwarto nowy obiekt. Był to piętrowy drewniany budynek utrzymany w stylu architektury góralskiej, z przeszkloną werandą, zapewniającą gościom interesujące panoramę Beskidu Żywieckiego. Obiekt był w tamtym czasie uważany za najładniejszy w tej części Beskidów. W 1936 doprowadzono linię telefoniczną i otwarto natryski.
W 1938 dzierżawcą na Hali Miziowej został Albert Rudolf. W czasie okupacji niemieckiej przyjął niemieckie obywatelstwo, a obiekt prowadził pod szyldem bielskiego oddziału Beskidenverein (o budynek toczyła się rywalizacja pomiędzy oddziałem bielskim, a żywieckim). W budynku stacjonował także niewielki oddział niemieckiego wojska, mający zwalczać partyzantów. Obiekt uniknął zniszczenia, choć po odejściu Niemców część wyposażenia została ukradziona przez szabrowników.
Po wojnie ponownie przejęło go PTT i już w 1945 urządziło tam bufet. Wyremontowany budynek krótko cieszył się popularnością wśród górskich wędrowców – 19 marca 1953 wybuchł pożar (podobno od niedopałka turysty), który strawił główny budynek. Ocalały tylko zabudowania gospodarcze - szopa i stajnia. Nie zdecydowano się na odbudowę - w zabudowaniach gospodarczych urządzono tymczasowy bufet i miejsca noclegowe dla 50 osób.
Prowizorka okazała się bardzo trwała - dopiero w 1994 rozpoczęto budowę nowego, dużego obiektu turystycznego, który z racji wyglądu i warunków pełni rolę hotelu górskiego. Nowe schronisko otwarto w październiku 2003, pół wieku po pożarze. W czerwcu 2004 zamknięto stare schronisko i częściowo rozebrano. W pozostałej części starego schronisko urządzono niewielki bufet.


Dojście
  • Sopotnia Wielka (lub Korbielów) - przeł. Przyłopy - Buczynka – Skałka – Hala Miziowa (szlak żółty, czarny, na koncu zielony; 3 godziny)
  • Przełęcz Glinne – Hala Miziowa (szlak czerwony; 2 godziny)
  • Korbielów – Hala Miziowa (szlak żółty; 2 godziny)

Mapa:


bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
schronisko PTTK na Hali Miziowej, schroniska PTTK, schronsika w Beskidzie Żywieckim, Beskid Żywiecki, Hala Miziowa, Krzyżowa, Schroniska, schronisko, Beskidy Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko