Jezioro Żywieckie nazywane jest również Żywieckim Zbiornikiem Wodnym lub Zbiornikiem Wodnym Tresna. Jest to zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Przy zaporze o wysokości 38 m. znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania przepływów górnej Wisły
Zaporę na Sole zbudowano w 1966 r., aby dać krajowi energię elektryczną, a ludziom miejsce na masowy wypoczynek nad wodą. Zalano wtedy wiele znajdujących się na obecnym terenie Jeziora wsi - m.in. Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Od tamtej pory wokół jeziora powstało wiele ośrodków wczasowych, klubów żeglarskich, kawiarenek nad wodą. I choć aktywny odpoczynek nad wodą jest głównym powodem przyjazdu nad Jezioro Żywieckie, można tu trafić na kilka innych ciekawych atrakcji.
- W sierpniu odbywają się regaty poświęcone pamięci Adama Banaszka.
- Ptasia Wyspa, gdzie można zobaczyć takie ptaki jak: bocian czarny, myszołów, czasami nawet orzeł bielik. Zauważyć można tam również żeremia bobrów. Same bobry trudno zobaczyć, bo kryją się przed człowiekiem.
- Lasek św. Wita z cudownym źródełkiem. Według żywczan ze źródełka czerpał wodę sam Jan Kazimierz, gdy przez Żywiec docierał do ówczesnego królestwa. Woda pomogła mu pozbyć się uciążliwej choroby oczu.
- W jeziorze można złowić okonie, ukleje, płocie a nawet karpie. Idealnym miejscem dla wędkarzy amatorów jest Żwirownia, obok której znajduje się stanica wędkarska.