Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Szczyty górskie > Czantoria

Czantoria

Czantoria Wielka (995 m n.p.m.) (czes. Velká Čantoryje, niem. Großer Czantory-Berg) – najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega także główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry.
Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu – różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630 m. Czantoria porośnięta jest w większości lasami bukowymi i świerkowo-jodłowymi, miejscami z udziałem jaworów, jesion wyniosłyów, modrzewi i in. Po obu stronach granicy państwowej w partiach podszczytowych znajdują się leśne rezerwaty przyrody: po stronie polskiej rezerwat "Czantoria", a po stronie czeskiej rezerwat "Čantoryje". Na zboczach i szczycie Czantorii Wielkiej występują także trawiaste polany.

Zdjęcia

Nazwa "Czantoria" została wzmiankowana w zapiskach po raz pierwszy w dyplomie księcia cieszyńskiego Adama Wacława z dnia 3 października 1615 r., w którym ten rozgranicza swoje posiadłości od dóbr Adama Goczałkowskiego z Goczałkowic (Archiwum Państw. Cieszyn, Zespół Komora Cieszyńska, sygn. 85).

Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera kolej linowa krzesełkowa z Ustronia Polany wybudowana w 1967 r. i zmodernizowana w 2007 r. Dzięki temu Czantoria jest bardzo popularna wśród turystów i narciarzy. Czantoria to także dobry punkt widokowy. Obserwować można z niej panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko-Śląskiego, rzekę Wisłę oraz Pogórze Śląskie i Górny Śląsk – przy dobrej pogodzie widoczne jest Jezioro Goczałkowickie i dalej stopniowo w stronę zachodnią - elektrownia Łaziska, miasta: Żory i Jastrzębie-Zdrój, elektrownia Rybnik, hałda w Rydułtowach, miasto Wodzisław Śląski, elekrownia Dětmarovice w Czechach.


Atrakcje turystyczne:

Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) oraz bufet. Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne (właściwie pod Czantorią Wielką; pełni rolę bufetu, nie ma możliwości zatrzymania się na noc [potrzebne źródło], zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904 r. Tam też znajduje się turystyczne przejście graniczne.

Czantoria Wielka stanowi duży węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia, Nýdka i Trzyńca (Republika Czeska). Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki.

Szlaki piesze na Czantorię:

 • czarny z Goleszowa przez Tuł i Małą Czantorię – 3.45 godz.
 • żółty z Ustronia Centrum przez Małą Czantorię – 2 godz.
 • niebieski z Ustronia Centrum 2.30 godz.
 • czerwony z Ustronia Polany 1.45 godz.
 • czerwony ze Stożka – przez Soszów Wielki i przełęcz Beskidek – 1.45 godz.
 • niebieski czerwony z Wisły Centrum przez Soszów Wielki i przełęcz Beskidek – 3.30 godz.
 • niebieski na Stożek (lub do Jabłonkowa - zielony) (czeskie)
 • czerwony żółty do Jabłonkowa przez Nýdek (czeskie)
 • czerwony do Trzyńca (czeski)

Na szczycie Czantorii znajdziemy:

 • czeskie schronisko turystyczne
 • wyciąg krzesełkowy na polanę Stokłosica
 • przekaźnik RTV na polanie Stokłosica
 • wieża widokowa na szczycie (po czeskiej stronie granicy)
 • letni tor saneczkarski
 • punkty gastronomiczne oraz sklepy z pamiątkami
 • nartostrada z polany Stokłosica do Ustronia Polany
 • "Sokolnia"
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Czantoria, Beskid Śląski, Czantoria Wielka, Pasmo Czantorii, rezerwat Czantoria, wyciąg krzesełkowy, wieża widokowa, letni tor saneczkowy, polana Stokłosica, Wisła, Ustroń, szlaki na Czantorię, dojście na Czantorię, Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.025 s