Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Szczyty górskie > Błatnia

Błatnia

Błatnia to szczyt górski w grupie Klimczoka w Paśmie Wiślańskim Beskidu Śląskiego. Jego właściwa nazwa to Błotny. Szczyt ma wysokość 917 m n.p.m.
Błatnia znajduje się 4 km na zachód od Klimczoka, jest zwornikiem dla biegnącego w kierunku zachodnim ramienia Czupla - Łazka - Zebrzydki oraz dla odgałęziającej się ku północy rosochy Przykrej, Wielkiej Polany i Palenicy. Wierzchołek, grzbiety w jego rejonie oraz południowe stoki opadające ku dolinie Chrobaczego Potoku w Brennej pokryte są ciągiem polan, które do II wojny światowej stanowiły tradycyjny ośrodek gospodarki pasterskiej. Większą część stoków pokrywają lasy mieszane lub bukowe. Pod szczytem Błatniej znajduje się schronisko górskie.

Pierwotna nazwa góry lub odpowiedniego odcinka grzbietu, używana przez miejscową ludność, brzmiała zapewne "Błotny". W 1571 r. wymieniana była w dokumentach niemieckich jako "berg Blatin", później w pismach czeskich jako "Blatny" lub "Blatna". Na mapach austriackich z początku wieku szczyt figuruje jako "Blatny". Po I wojnie światowej ustaliła się na długo nazwa "Błatnia", gwarowo "Błatnio". Obecnie powraca się z reguły do starej nazwy szczytu: "Błotny".

 

Charakterystyczny kopiec na szczycie Błotnego jest doskonałym punktem widokowym. Oferuje on jedną z nielicznych w Beskidzie Śląskim pełną, dookolną panoramę, obejmującą wszystkie najciekawsze szczyty tej grupy górskiej.
  • Na wschodzie, poza zalesioną kopułą Stołowa, wznosi się masyw Trzech Kopców i Klimczoka, opadający w lewo przez Szyndzielnię ku Pogórzu Cieszyńskiemu. Zwrócone ku nam stoki Klimczoka i Szyndzielni pokrywają lasy bukowo-świerkowo-jodłowe, opadające do Jeziora Wielka Łąka w Wapienicy.
  • Na prawo od Klimczoka wyłania się upstrzony polanami masyw Skrzycznego (1257 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego. Biegnie od niego w prawo, przez Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę i Zielony Kopiec aż po czerniejący w dali wał Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), główny grzbiet Pasma Wiślańskiego. Na bliższym planie ponad doliną Brennej widnieje dwugarbny Kotarz, zza niego wysuwa się grzbiet Starego Gronia, a spoza Starego Gronia wybiega pasmo Trzech Kopców Wiślańskich - Orłowej i Równicy, zakończone wzniesieniem Lipowskiego Gronia.
  • Na dalszym planie ponad Trzema Kopcami Wiślańskimi widzimy zalesioną kulminację Kiczor, na prawo od nich stromo opadający ku północy Stożek, a dalej całe pasmo graniczne z Cieślarem, Wielkim Soszowem i oddzieloną szerokim siodłem przełęczy Beskidek Wielką Czantorią (995 m n.p.m.).
  • Na południowym zachodzie horyzont zamykają szczyty Beskidu Śląsko-Morawskiego: ponad Wielkim Soszowem grzbiet Wielkiego Połomu (1067 m n.p.m.), ponad przełęczą Beskidek - masyw Kozubowej (981 m n.p.m.). Na prawo od Czantorii wyraźny stożek Jaworowego (1032 m n.p.m.) wtapia się w masyw Ropicy (1082 m n.p.m.), zaś ponad nimi dominuje Łysa Góra (Lysá hora, 1323 m n.p.m.) - najwyższy szczyt tej grupy górskiej.
  • Na południu ponad garbami Kotarza widać w perspektywicznym skrócie nałożone na siebie szczyty pasma Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim, a ponad nimi pokazują się czasem najwyższe wierzchołki Małej Fatry na Słowacji.
  • Po stronie północnej widać rozległą panoramę miasteczek i wsi śląskich od Skoczowa po Bielsko. W profilu doliny Wapienicy interesująco prezentują się bielskie osiedla mieszkaniowe dzielnicy Aleksandrowice. W dali połyskuje tafla wody Jeziora Goczałkowickiego, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych widoczne są nawet odległe Wzgórza Łazisko-Mikołowskie.
Szlaki na Blatnią:

  • żółty z Jaworza - 2 godz.
  • niebieski z Wapienicy - 3 godz.,
  • zielony, czerwony ze Skoczowa przez Łazek - 4 godz. (znakami zielonymi, a potem czerwonymi),
  • czerwony z Jaworza przez Łazek - 3.30
  • czerwony, niebieski Z Grodźca 3.30 godz. (znaki czerwone, a potem niebieskie)
  • czerwony z Grodźca - 3.30 godz.
  • żółty z Klimczoka - 1.30 godz.
  • żółty, czerwony z Brennej- Kotarz przez Przełęcz Karkoszczonkę 2.30 godz. (znaki żółte, a potem czerwone),
  • żółty, czerwony ze Szczyrku - 2.30 godz. (znaki żółte, a potem czerwone).
bladzmiana

Komentarze

poznajemy różne mapyewa kłos
Data: 2011-03-07 Autor: nie zarejestrowany ~
rodzaje map i ich zastosowanie moje notanki

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
Błatnia, Beskidy, Beskid Śląski, Błotny, schronisko na Błatniej, Pasmo Wiślańskie Beskidu Śląskiego, schronisko na Błotnym, szlaki na Błatnią, dojście na Błatnią, Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.025 s