Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Schroniska > Ujsoły > Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej

Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Złatna -
Ujsoły 34-371
Telefon: (33) 861 31 41

Opis:

Informacje ogólne
Schronisko znajduje się na wysokości 1290 m n.p.m. Oferuje 43 miejsca noclegowe w pokojach 3, 4, 8, 10 – osobowych.

Oferta schroniska
-jadalnia na 44 miejsca
-bufet
-świetlica z TV
-sauna
-boisko
-możliwość zorganizowania ogniska w pobliskiej bacówce

Historia
Budowę rozpoczęto w 1931 z inicjatywy niemieckiego towarzystwa górskiego Beskidenverein (jednym z powodów był zakaz rozbudowy schroniska BV na Babiej Górze), postanowiono więc wybudować nowy budynek w innym miejscu. Budowa, którą kierował Marcin Lach ze Złatnej, spotkała się ze sprzeciwem PTT, które powołując się na swoje kompetencje przyznane przez Ministerstwo Robót Publicznych próbowało ją zablokować - Niemcy zdołali jednak zebrać odpowiednie zezwolenia administracyjne i już zimą 1931 -1932 prowizorycznie zabezpieczone mogło przyjmować turystów. Oficjalne otwarcie odbyło się w sierpniu 1932. Obiekt miał 5 pokoi z 22 łóżkami, kuchnią, jadalnią i zapleczem gospodarczym. W 1936 doprowadzono linię telefoniczną. W okresie poprzedzającym II wojnę światową pomiędzy nim a schroniskiem na Hali Rysiance trwała swoista wojna o turystów (schronisko na Rysiance wybudowali Polacy).
Podejrzewany o działalność antypolską zarządzający schroniskiem Alojzy Wagner był stale obserwowany przez polskich pograniczników; zniknął on z obiektu tuż przed wybuchem wojny i pojawił się ponownie w niemieckim mundurze jako przewodnik oddziałów Wehrmachtu. Schroniskiem administrowała jego żona, a w późniejszym okresie volksdeutsch o nazwisku Olearczyk, który zapisał się w historii niechlubną działalnością ograbiania ludności z najbliższych przysiółków wespół z niemieckim gospodarzem schroniska na Hali Boraczej. Przyłapany na nielegalnym uboju bydła Olearczyk uciekł w nieznane miejsce, a jego miejsce zajął Niemiec Hauser, który gospodarzył do końca 1944. Potem budynkiem opiekował Marcin Lach; często odwiedzali go partyzanci i dezerterzy - schronisko miało jednak szczęście - niemiecki oddział nie wykonał rozkazu wysadzenia obiektu.
Pod koniec wojny obiekt nie odniósł zniszczeń wojennych, jednak stan wnętrz pozostawał wiele do życzenia - po niezbędnych remontach oddano go do ponownego użytku już w 1946 pod patronatem PTT, a później PTTK. W 1946 miał 32 łóżka noclegowe, ale aż 20 „prymitywnych”.
W latach 1973 - 1980 dokonano istotnej modernizacji - ze starego obiektu pozostało praktycznie tylko podpiwniczenie (a właściwie jego większa część), natomiast cała nadbudowa jest nowa lub znacznie przebudowana.

Dojście
 • Hala Boracza – Hala Lipowska (szlak zielony; 2 godziny)
 • Rajcza – Hala Redykalna – Hala Lipowska (szlak żółty; 3 godziny 20 minut)
 • Złatna – Hala Lipowska (szlak niebieski; 3 godziny)
 • Hala Rysianka - Hala Lipowska (szlak zielony; 15 minut)
 • Złatna Huta - Hala Rysianka - Hala Lipowska (szlak czarny, a następnie zielony; 2 godziny)
 • Złatna szkoła (przystanek PKS) - Hala Lipowska (szlak zielony; 2 godziny 30 minut)
 • Żabnica Skałka - Hala Rysianka - Hala Lipowska (szlak niebieski; 2 godziny 30 minut)
 • Rajcza (przystanek PKP) - Zapolanka - Hala Lipowska (szlak żółty; 3 godziny 30 minut)
 • Milówka - Hala Boracza- Hala Lipowska (szlak zielony; 5 godzin)
 • Węgierska Górka -Abrahamów - Hala Rysianka - Hala Lipowska (szlak czerwony, następnie zielony; 3 godziny 45 minut)
 • Sopotnia Wielka - Hala Rysianka - Hala Lipowska (szlak niebieski, a potem zielony; 2 godziny 50 minut)

Mapa:


bladzmiana

Komentarze

schronisko na Hali Lipowskiej
Data: 2009-05-02 Autor: nie zarejestrowany ~u. Kierczak
Schronisko wspaniałe, rewelacyjna atmosfera!!! A jakie dobroci można zjeść!!! Cudowne, przyjazne i ciepłe miejsce. Koniecznie trzeba je odwiedzić!!
Scronisko na Lipowskiej
Data: 2009-07-04 Autor: nie zarejestrowany ~HARNAŚ
jestem mieszkańcem Beskidów i kocham te góry jak mało kto.Schronisko na Lipowskiej odwiedzam kilka razy do roku.To wspaniałe schronisko i wspaniała obsługa...Szczególnie pani kierowniczka prze miła osoba...Warto odwiedzać to wspaniałe miejsce.Pozdrowiom wos ta syckik:)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
schronisko PTTK na Hali Lipowska, schroniska PTTK, schroniska w Beskidzie Żywieckim, Beskid Żywiecki, Hala Lipowska, Złatna, Ujsoły, Beskidenverein, Schroniska, Schronisko PTTK na Hali Lipowska, schronisko, Beskidy Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.043 s