Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Schroniska > Bielsko - Biała > Schronisko Górskie PTTK Klimczok

Schronisko Górskie PTTK Klimczok

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Klimczok -
Bielsko - Biała 43-309
Telefon: (33) 814 52 88

Zdjęcia:

Opis:

Informacje ogólne

Schronisko położone jest na wysokości 1034 m n.p.m. Oferuje 50 miejsc noclegowych w 10 pokojach 2,3,4,5 i 6-cio osobowych z łazienkami. Obiekt znajduje się w pobliżu wyciągu narciarskiego, w okolicach można zwiedzać jaskinię na Trzech Kopcach, ruiny schroniska na Magurze. Innym walorem tego miejsca jest położenie w bliskiej odległości od czterech innych schronisk- na Dębowcu, na Koziej Górce, na Szyndzielni, na Błatniej, a także dwóch obiektów turystycznych- Rancza pod Błatnią ze stadniną koni oraz Chaty Wuja Toma z wypożyczalnią czterokołowców. Obok schroniska znajduje się stacja ratownicza GOPR, w której jest 15 miejsc noclegowych. Obecność ratownika na stoku zapewnia komfort i bezpieczeństwo.


Oferta schroniska

- organizacja białych i zielonych szkół
- organizacja kuligów
- organizacja imprez typu półmetki, studniówki, bale sylwestrowe i andrzejkowe
- domowa kuchnia
- sklep z pamiątkami
- odkryty basen działający w okresie letnim
- boisko do siatkówki - stoły pingpongowe
- możliwość organizowania ognisk
- ścianka wspinaczkowa
- plac zabaw

Historia

Schronisko znajduje się na wysokości 1034 m n.p.m. Niektóre źródła podają, iż na Klimczoku już w 1841 roku znajdowała sie niewielka chatka turystyczna. Pierwsze drewniane schronisko powstało w 1872 roku, a nazywane było Klementynówka, ze względu na nazwisko ówczesnej jego właścicielki- Klementyny von Primavesi. Służyło ono głównie myśliwym, jako schronienie w trakcie polowań. W 1893 roku schronisko przejęła niemiecka organizacja turystyczna „Beskidenverein”. Obiekt został przez nią rozbudowany w latach 1894-1895, ale niestety budynek spłonął w 1895 roku w czasie jego otwarcia. Kolejne otwarcie odbudowanego schroniska miało miejsce w maju 1897 roku. Pożary dotykały obiekt jeszcze dwukrotnie w 1910 i 1913 roku. W 1914 postawiono na jego miejscu nowy, kamienny budynek, który funkcjonuje do dziś. Po zakończeniu wojny schronisko przejęło PTT, a w 1950 roku PTTK. W 2000 roku miał miejsce jeden z najważniejszych remontów, dzięki któremu schronisko posiada standard hotelowy.


Dojście

  • z górnej stacji kolejki na Szyndzielni (szlak żółty; 45 minut)
  • Wilkowice Bystra - Przełęcz Sidło (szlak niebieski; 2 h 15 minut)
  • Bystra Śląska – Przełęcz Kołowrót (szlak zielony; 2 h 45 minut)
  • Mikuszowice Śląskie - Przełęcz Sidło (szlak czerwony; 3 godziny)
  • Szyndzielnia – Przełęcz Sidło (szlak czerwony; 1 godzina)

Mapa:


bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
schronisko PTTK Klimczok, schronisko na Klimczoku, schroniska PTTK, Bielsko - Biała, Beskidenverein, schroniska, schronisko Górskie PTTK Klimczok, schronisko, schroniska w Beskidzie Śląskim, Beskid Śląski, Beskidy Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.049 s