Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Turystyka > Schroniska > Wilkowice > Schronisko górskie PTTK Magurka

Schronisko górskie PTTK Magurka

Kategoria: Schroniska

Dane teleadresowe:

Magurka Wilkowicka 7
Wilkowice 43-365
Telefon: (033) 817-04-21

Zdjęcia:

Opis:


Informacje ogólne
Schronisko na Magurce jest położone na wysokości 909 m n.p.m. Oferuje 1 pokój 4-osobowy (z łazienką), 3 pokoje 2-osobowe (z łazienką), 3 pokoje 3-osobowe (z umywalką), 2 pokoje 4- osobowe (z umywalką), 3 pokoje 6-osobowe (z umywalką)

Oferta schroniska
- obozy letnie
- zimowiska
- białe i zielone szkoły
- imprezy okolicznościowe

Historia
Schronisko na Magurce w Beskidzie Małym zostało wzniesione przez Bielską sekcję niemieckiej organizacji "Beskiden-Verein" zrzeszającej turystów niemieckich. Oddano je do użytku 27 września 1903, ale już w dwa lata później całkowicie spłonęło. Po całym zdarzeniu w roku 1907 w miejscu starego schroniska powstało nowe, któremu nadano nazwę "Erzherzogin Maria Theresia - Schutzhaus auf dem Josefsberg". Warto również wiedzieć, że w tamtym czasie Magurka zwana była przez Niemców "Josefsberg" od źródła św. Józefa i stojącej przy nim kapliczki świętego. W 1912 roku schronisko dzieli los swojego poprzednika i płonie.
Kolejny obiekt, już murowany z kamienia powstał w roku 1913 i po przebudowach przetrwał do dzisiaj. Ze względu na charakter swojego położenia i dużego ruchu turystów, schronisko kojarzyło się bardziej z restauracją lub hotelem górskim. Jak na owe czasy było komfortowe urządzone. Budynek posiadał obszerną jadalnię, widokową werandę i pokoje sypialne. Znakomite warunki narciarskie i tor saneczkowy sprawiły, że Magurka stała się ośrodkiem sportów zimowych , o czym zresztą świadczyło pomieszczenie do przechowywania sanek i nart. Schronisko posiadało wówczas 60 miejsc noclegowych.
II wojna światowa oszczędziła obiekt, nie licząc utraconej części wyposażenia. Po wojnie schronisko zostało przejęte, przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które doprowadziło je do stanu używalności i oddało do użytku we wrześniu 1946 roku. Po niecałych trzydziestu latach w 1972 r. rozpoczęto remont schroniska, dzięki czemu zyskało ono nowa instalację sanitarną oraz kilkanaście 2-5 osobowych pokoi. Otwarcie nastąpiło w maju 1974 roku i w prawie niezmienionej formie budynek stoi po dzień dzisiejszy licznie odwiedzany przez turystów.

Dojście
• Wilkowice – Magurka Wilkowicka (szlak zielony; 2 godziny 15 minut)
• Straconka (kościół) - Magurka Wilkowicka (szlak zielony; 1 godzina 15 minut)
• Straconka (kościół) - Magurka Wilkowicka (szlak żółty; 2 godziny 15 minut)
• Międzybrodzie Bialskie - Magurka Wilkowicka (szlak żółty; 2 godziny 30 minut)
• Przełęcz Przegibek - Magurka Wilkowicka (szlak niebieski; 1 godzina)
• Czernichów - Magurka Wilkowicka (szlak niebieski; 2 godziny 15 minut)
• Mikuszowice Krakowskie - Magurka Wilkowicka (szlak czerwony; 2 godziny 30 minut)
• Wilkowice - Magurka Wilkowicka (szlak czerwony; 1 godzina 40 minut)

Mapa:


bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Baza turystyczna

Kategoria:
Miasto:

Dodaj nowy obiekt.
Ciekawe informacje
0
0


Powiadom mnie o nowościach:
schronisko PTTK na Magurce, schronisko Magurka, schroniska w Beskidzie Małym, Wilkowice, Magurka Wilkowicka, schroniska, schronisko górskie PTTK na Magurce, schronisko, Beskid Mały, Beskidy Bielsko-Biała, turystyka bielsko, turystyka Beskidy, wypoczynek w górach, turystyka beskidy, baza firm turystycznych, agroturystyka, biuro podróży, campingi, domy wypoczynkowe, hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, schroniska pttk, sklepy turystyczne, noclegi Szczyrk, baza turystyczna angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.023 s