Jezioro Międzybrodzkie, zwane Międzybrodzkim Zbiornikiem Wodnym, to sztuczny zbiornik wodny na rzece Sole, w województwie śląskim. Powstał w 1937 roku, po wybudowaniu Zapory Porąbka. Jezioro zostało utworzone w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Obecnie spełnia również funkcję rekreacyjną. Nad jeziorem zlokalizowane są dwie wsie letniskowe - Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie.
- powierzchnia 3.800 tys. m²
W jeziorze żyje wiele gatunków ryb: szczupak, sandacz, karp, płoć, okoń, świnka, pstrąg, leszcz, jaź, kleń, sum.
Zapora Porąbka to pierwsza w Polsce zapora wodna. Została wybudowana między Porąbką, a Międzybrodziem Bialskim na podłożu skalnym według projektu prof. Gabriela Narutowicza i inż. T. Baeckera, przez Societe Franco-Polonaise. Oddano ją do użytku w 1937 r. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, wybudowana i uruchomiona w 1954 roku jako pierwszy element Zespołu Elektrowni Wodnych tworząca kompleks wraz z elektrownią szczytowo-pompową, oddaną do użytku w 1979 roku na górze Żar oraz Tresną.
Elektrownia posiada dwa hydrozespoły Kaplana o mocy 6,1 MW i jeden turbozespół typu Francis`a o mocy 0,4 MW pracujący na potrzeby własne.